8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

مقدمات سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت

علی مسلمی > مقدمات سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت

سرقفلی

 

مفهوم لغوی سرقفلی

 

در فرهنگ لغات معین لفظ سرقفلی عبارت از حقی است که بازرگان و کاسب نسبت به محلی پیدا می کند به جهت تقدم در اجاره، شهرت جمع آوری مشتری و غیره.
در فرهنگ لغات نظام نیز سرقفلی اینگونه تعریف شده است:” پولی که علاوه بر کرایه دکان یا خانه یا امثال آنها کرایه کننده در اول به مالک یا به کرایه کننده اول می دهند.”

 

مفهوم اصطلاحی سرقفلی

 

دکتر کاتوزیان سرقفلی را اینگونه تعریف کرده است:” امتیازی است که مستاجر متصرف به موجب آن به دلیل حقی که در نتیجه فعالیت خود در جلب مشتری پیدا کرده است، در اجاره کردن محل کسب خویش بر دیگران مقدم شناخته می شود”
دکتر لنگرودی در ترمینولوژی حقوق برای سرقفلی دو مفهوم می آورد و می نویسد:” سرقفلی دو معنی دارد: ۱- عوض وجهی است که مستأجر محل کسب از منتقل الیه آن محل می گیرد بابت سابقه کار خود در آن محل در رابطه با جلب ارباب رجوع، این جزء دارایی نامرئی است و درآمد نیست و مالیات به آن تعلق نمی گیرد. ۲- وجهی است که مالک محل کسب تازه ساز در اولین عقد اجاره علاوه بر اجاره بها از مستأجر می گیرد. این پول درآمد است و مشمول مالیات بر درآمد است.”
در تعریف اول، نویسنده سرقفلی را امتیازی می داند که در نتیجه جلب مشتری حاصل شده است در حالی که چنین مفهومی مبین حق کسب و پیشه و تجارت است و این حق با حق سرقفلی متفاوت است. در واقع حق سرقفلی دارای مفهومی تا این حد عامی نمی شود و دربرگیرنده حق کسب و پیشه و تجارت نیست.

مقدمات سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت

مقدمات سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت

تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه و تجارت

 

به طور کلی برخی حقوقدانان معتقدند که سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت معنای واحدی دارند و هیچ تفاوتی بین آن دو وجود ندارد ولی اغلب حقوقدانان بر تفاوت معتقد به تفاوت در مفهوم این دو با هم هستند. دلایلی که مبین وجود تفاوت میان این دو مفهوم هستند به شرح زیر است:

۱- سرقفلی از ابتدای اجاره و حتی بلافاصله پس از پایان ساخت و ساز مکان تجاری وجود دارد و برای اجاره دادن املاک تجاری از همان ابتدا نوشته می شود :” سرقفلی این ملک به فروش می رسد”. در حالی که حق کسب و پیشه و تجارت از ابتدا وجود نداشته است.

۲- حق کسب و پیشه و تجارت را نمی توان در ابتدای کار اسقاط کرد ولی اسقاط سرقفلی هیچ اشکالی ندارد.

۳- مبلغ سرقفلی ناشی از پرداخت مبلغ در اول اجاره است در حالی که مبنای حق کسب و پیشه و تجارت بستگی به حسن شهرت و جمع آوری مشتری و رونق کسب دارد.

۴- حتی اگر مکان تجاری بدون دریافت سرقفلی اجاره داده شود ممکن است مستاجر بعد از اتمام مدت اجاره دارای حق کسب و پیشه و تجارت شود و برعکس قضیه هم صادق هست یعنی فردی مکانی را با پرداخت سرقفلی اجاره کند و به عنوان گاراژ از آن استفاده کند در این حالت حق کسب و پیشه و تجارت برای مستاجر متصور نیست.
۵- میزان حق کسب و پیشه به تعداد مشتری های محل کسب و رونق کسب و کار بستگی دارد در حالی که میزان حق سرقفلی با موقعیت و کیفیت بنا در ارتباط است.

 

 

در همین زمینه بخوانید:

 

تخلیه سرقفلی به جهت تعدی و تفریط

 

تخلیه سرقفلی به جهت نیاز شخصی به سکونت یا کسب

 

تخلیه سرقفلی به جهت انتقال به غیر

 

تخلیه سرقفلی به جهت عدم پرداخت اجاره بها

 

مطالب دیگر سایت علی مسلمی را نیز بخوانید:

 

کلاهبرداری

 

سرقت

 

خیانت در امانت

 

فسخ و انحلال قراردادها

 

جعل و استفاده از سند مجعول

 

اختلاس

 

ارتشاء

 

 بهترین وکیل کیفری تهران

 

با ما در تماس باشید

وکیل قدرت فراقانونی ندارد؛

اما مانع تضییع حق شما به دلیل نا آگاهی از قوانین و مقررات می شود.


خط ویژه  :  ۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲
شماره های تماس  :  ۰۲۱۷۷۰۶۲۵۲۳ – ۰۲۱۷۷۳۸۳۵۱۲

 

موسسه حقوقی میلاد عدالت با حضور وکلای زبده در دپارتمان های تخصصی خانواده، کیفری

و حقوقی (ملکی، سرقفلی، ثبتی، قراردادها و….) آماده پیگیری پرونده ها و احقاق حقوق شما عزیزان می باشد.

Call Now Buttonتماس