8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

طلاق توافقی

علی مسلمی > طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست

 

در صورتی که زوجین بخواهد با تفاهم از هم جدا شوند این مصداق یک طلاق توافقی است. هر توافقی که طرفین طلاق توافقی در ارتباط با جهیزيه، مهریه، حضانت، نفقه و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه پذیرفته شده است. به عنوان مثال زوجین توافق مي کنند زوجه، مهريه را در قبال طلاق ببخشد يا کل آن را دريافت کند و يا با شرايط توافق شده مهريه پرداخت شود و یا حتی قسمتی از مهریه بخشیده (بذل) و قسمتی دیگر توسط زوج پرداخت شود. بنابراین تمام موارد توافق در رأي دادگاه منعکس و اجرا می شود.

 

مزایای داشتن وکیل طلاق توافقی در طلاق توافقی

باید توجه داشت که انجام مراحل طلاق توافقی با وکیل اجباری نیست ولی پر واضح است که بودن وکیل مزایای فراوانی دارد از جمله سرعت در کار، جلوگیری از تنش و درگیری، عدم نیاز به مراجعه موکل که ممکن است مانع کار خود او باشد،کیفیت انجام کار با وکیل و حفظ حقوق موکل و رعایت موازین و مصالح موکل در دادنامه طلاق است که بعدا پس از ثبت طلاق دیگر قابل تغییر یا اصلاح نیست و عمدتا زوجین در مراحل طلاق توافقی که بدون حضور وکیل طلاق توافقی انجام می دهند توافقاتی را به عمل می آورند که موجب دردسر و گرفتاری ایشان در اجرای تعهدات هریک از زوجین در دادنامه طلاق می باشد و مجبور می شوند پس از ثبت طلاق، مجددا جهت احیای حقوق قانونی خود دعاوی مختلفی را در مراجع قضایی، مطرح و پیگیری نمایند که گاه منجر به بروز حوادث ناگوار و درماندگی زوجین می گردد مثل اختلاف در حضانت فرزند مشترک یا نفقه او یا میزان ملاقات یا نحوه وصول مابقی مهریه و امثالهم.

تماس با ما

نکته مهم: فقط در طلاق با حق طلاق (وکالت در طلاق) داشتن وکیل دادگستری برای شوهر الزامیست.

 

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

کلیه مراحل طلاق توافقی از مرحله درخواست طلاق توافقی در دادگاه و مدت زمان انجام طلاق توافقی

از ابتدا تا اتمام یعنی تا اخذ حکم و ثبت آن در دفترخانه توسط وکلای موسسه ما  درتهران ده الی پانزده روز کاری  طول می کشد.

 

طلاق توافقی

طلاق توافقی

 

مراحل طلاق توافقی با توضیحات مفصل به شرح زیر است:

 

      ۱٫توافق و اراده طرفین ( زوج و زوجه):

اولین گام از مراحل طلاق توافقی، ثبت توافق های زن و شوهر در مورد مهریه، حضانت، نفقه، جهیزیه و اجرت المثل است. رویه این است که وکیل قبل از ارائه دادخواست و با مراجعه زوجین در دفتر وکالت توافقات دو طرف را صورتجلسه می کند و توافقنامه طلاق توافقی تنظیم می کند و به امضاء زوجین می رساند. بدیهی است که متن توافقنامه طلاق توافقی در رأی دادگاه انعکاس می یابد. در این راستا اگر اختلافی در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه و حضانت فرزندان باشد، یا یکی از زوجین ناراضی باشد امکان صدور حکم طلاق توافقی وجود ندارد.

 

      ۲٫ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی:

پس از توافق زن و شوهر، مرحله بعد، مراجعه آن ها یا وکلایشان به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است. دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می شود. برای ثبت دادخواست، اصل عقدنامه یا کپی آن( رونوشت )، شناسنامه دو طرف و ترجیحا کپی کارت ملی ایشان باید باشد همزمان می بایست زوجین در سامانه الکترونیک قوه قضاییه هم ثبت نام اینترنتی انجام دهند.

 

      ۳٫ارسال دادخواست به دادگاه:

پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست به دادگاه فرستاده می شود. دردادگاه پس از تعیین شعبه توسط معاون ارجاع دادگاه خانواده برای زوجین یا وکلای آنها پیامکی حاوی شماره پرونده و شعبه دادگاه ارسال می گردد.

(با توجه به این که معمولا پیامک دادگاه با تاخیر ارسال می شود جهت اطلاع از ارجاع یا عدم ارجاع دادخواست با کد رهگیری دادخواست ارسال شده به قسمت پیگیری و دادخواست سایت عدل ایران  مراجعه کنید تا مطلع شوید که پرونده طلاق توافقی شما به کدام یک ازشعبات مجتمع قضایی خانواده ارجاع شده است.).

 

        ۴ . آزمایش بارداری:

مرحله بعد از درخواست طلاق توافقی (با مراجعه زوجین یا وکلای آن ها به دادگاه)، مرحله اخذ آزمایش از زوجه است. البته چنانچه زوجه دوشیزه باشد (چه در دوران عقد و چه بعد از ازدواج) باید یک قطعه عکس همراه داشته باشد تا دادگاه او را به پزشکی قانونی جهت معاینه بکارت معرفی کند.

در شهر تهران مراجعه به پزشکی قانونی برای خانم هایی که میگویند باکره اند الزامی است.

البته چنانچه در دوران عقد بوده و دوشیزه نباشید راهکار قانونی برای حل مشکل شما وجود دارد! که فقط بایک تماس مشکل شما قابل حل می باشد.

اگر زنی دوشیزه یا یائسه نباشد برای ثبت طلاق نیاز به آزمایش عدم بارداری است که امکان اخذ آن از هر بیمارستان یا آزمایشگاهی (خصوصی یا دولتی) بلامانع است. البته باید توجه داشت که در بعضی از مجتمع های قضایی آزمایشگاه تاسیس شده است که زوجه بایستی از آنجا گواهی را اخذ نماید. ثبت طلاق توسط سردفتر بدون اخذ آزمایش، غیر قانونی است.

توجه فرمایید: باردار بودن مانع از ثبت طلاق نیست.

 

طلاق توافقی

طلاق توافقی

        ۵٫ارجاع به مشاوره:

مرحله بعدی از مراحل طلاق توافقی در دادگاه، معرفی زوجین یا وکلای آن ها به واحد مشاوره است. در این راستا دادگاه، زوجین را به واحد مشاوره که معمولا در همان مجتمع قضایی مستقر است، معرفی می کند. این صرفا به رویه قضایی دادگاههای خانواده شهر تهران مربوط می شود. واحد مشاوره در بعضی از شهر ها در بهزیستی یا مراکز مشاوره خارج از دادگاه است.

پس از مراجعه زوجین حسب مقررات جدید اداری از تاریخ ۰۱/۰۹/۹۷ زوجین جهت راهنمایی و ارشاد و اخذ نظریه مشاوران و روانشناسان از طریق دفتر خدمات قضایی به یکی از واحدهای غربالگری سازمان بهزیستی که توسط دفتر خدمات قضایی تعیین شده معرفی گردیده و پس از ۵ تا ۱۰ جلسه مشاوره روانشناسی توسط مددکاران و روانشناسان متبحر و کاردان، نتایج مشاوره به دفتر خدمات قضایی ارسال می شود . در این حالت چنانچه زوجین باز هم اصرار به طلاق داشته باشند گواهی عدم انصراف از طلاق از سوی واحد غربالگری صادر و توسط سیستم الکترونیک به دفتر خدمات قضایی ارسال خواهد شد. بر این اساس، حداقل زمان لازم برای انجام مشاوره و اخذ گواهی ۴۵ روز می باشد و بدون اخذ گواهی مذکور دفاتر خدمات قضایی از ثبت دادخواست طلاق توافقی زوجین، منع شده اند. بدیهی است انجام کلیه مشاوره های روانشناسی مقرر در واحدهای غربالگری بهزیستی صرفا با حضور زوجین و در صورتی که زوجه دارای وکالت بلاعزل طلاق از زوج باشد با حضور زوجه انجام میپذیرد. وکلا اصولا نقشی در انجام این مشاوره ندارند.

 

نکته اول: توجه داشته باشید که پرداخت هزینه مشاوره به عهده زوج و زوجه است. این هزینه در سال جاری (۱۳۹۸) برای دو طرف یکصد هزار تومان است.

 

نکته دوم: در صورتی که طرفین وکیل داشته و تمایلی به حضور در جلسات مشاوره هم نداشته باشند، امکان برگزاری جلسات مشاوره دادگاه  بدون حضور ایشان و با حضور وکیل طلاق توافقی تحت شرایطی ممکن خواهد بود.

        ۶٫ امضای صورتجلسه دادگاه:

مرحله بعد، حضور نزد قاضی شعبه و امضاء صورتجلسه دادگاه است.

از این پس اختیار پرونده در دست قاضی است. باید منتظر بمانند تا رأی تایپ شود و به امضاء قاضی شعبه برسد.

 

طبق رویه اینگونه رایج است که رأی طلاق توافقی به صورت حضوری به زوجین یا وکلای ایشان در دادگاه ابلاغ می شود و در ذیل آن می نویسند که اعتراضی ندارند و حق تجدید نظر و فرجام خواهی را نیز از خود ساقط می کنند.

 

        ۷٫  صدور گواهی عدم سازش:

پس از تایپ رأی و امضای طرفین یا وکلای ایشان رأی با عنوان گواهی عدم امکان سازش صادر می شود.

با صدور گواهی عدم امکان سازش و قطعیت آن مرحله بعدی مراجعه به دفتر طلاق است.

 

نکته مهم: اعتبار گواهی عدم امکان سازش تا ۳ ماه پس از تاریخ قطعیت آن است. اگر تا سه ماه به دفترخانه مراجعه نشود این حکم از درجه اعتبار ساقط خواهد شد و در صورت تمایل به طلاق باید مجدد دادخواست طلاق داده و مراحل ذکر شده از ابتدا سپری گردد.

 

         ۸٫ آخرین مرحله  طلاق توافقی حضور در دفترخانه طلاق می باشد.

زوجین یا وکیل طلاق توافقی با مراجعه به دفتر رسمی طلاق و با دادن وکالت به سر دفتر و امضاء دفاتر طلاق، طلاقنامه و شناسنامه مهر خورده را دریافت می کنند.

 

 

اگر یکی از طرفین از طلاق توافقی پشیمان شود تکلیف چیست؟

در تمام مراحل طلاق توافقی در دادگاه حضور زوجین یا وکیل طلاق توافقی آن ها الزامی است و در صورت پشیمانی یکی از آن ها تا قبل از صدور رأی، پرونده بسته خواهد شد. بنابراین توافق زوجین از ابتدا تا انتها باید حفظ شود. در صورتیکه هریک از زوجین پس از دریافت دادنامه (گواهی عدم امکان سازش) نیز از حضور در دفترخانه و ثبت طلاق خودداری کنند هیچ راهکار قانونی برای الزام زوج یا زوجه جهت حضور در دفترخانه و امضای اسناد طلاق وجود ندارد مگر اینکه زوجه از زوج وکالت بلاعزل معتبر داشته باشد که در آن حق امضای اسناد و اجرای صیغه برای وی درج شده باشد که خود زوجه به عنوان وکیل زوج، اسناد مربوطه را امضا نماید.

 

تماس با ما

وکیل قدرت فراقانونی ندارد اما مانع تضییع حق شما به دلیل نا آگاهی از قوانین و مقررات می شود.
خط ویژه  :  ۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲
شماره های تماس  :  ۰۲۱۷۷۰۶۲۵۲۳ – ۰۲۱۷۷۳۸۳۵۱۲

 

Call Now Buttonتماس