8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

طلاق به درخواست زوج

علی مسلمی > طلاق به درخواست زوج

طلاق به در خواست مرد

مرد همواره دارای حق طلاق است و حتی می تواند بدون داشتن هیچ دلیل قانونی همسرش را طلاق دهد و بدون اثبات شرطی از شروط ضمن عقد یا مانند آن ها می تواند زن خود را طلاق دهد ( شروط ضمن عقد فقط برای زوجه دارای کاربرد است و زوج احتیاجی به اثبات آنها ندارد). البته تأدیه کامل همه حقوق مالی زن پیش از طلاق لازم است. این حقوق عبارت اند از تنصیف دارایی، مهریه، نفقه، اجرت المثل. در طلاق به درخواست زوج، رضایت زوجه شرط نیست. ولی اگر زن راضی به طلاق نباشد موجب طولانی شدن پرونده طلاق می شود حتی یک سال یا بیشتر. درخواست مطالبات مالی ناشی از ازدواج در دادخواست طلاق از طرف مرد از موجبات طولانی شدن پرونده خواهد شد.

پس تازمانی که مرد حقوق زن را پرداخت نکند و زن هم راضی به طلاق نباشد نمی تواند همسرش را طلاق دهد ولی به محض پرداخت حقوق یا تضمین یا تقسیط پرداخت می تواند بدون در نظر گرفتن رضایت زوجه، وی را طلاق دهد.

طلاق از طرف زوج

طلاق از طرف زوج

 

 

 شرط تنصیف دارایی

از جمله شروط ضمن عقد نکاح که در سند ازدواج درج شده است، شرط تنصیف دارایی است که براساس مصوبه شورای عالی قضایی در سال ۶۱ و ۶۲ به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور جهت درج در اسناد ازدواج ابلاغ شده است. در ضمن عقد نکاح و عقد خارج لازم، زوج شرط نمود که هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه، تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوءاخلاق و رفتار او هم نبوده باشد، زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با همسرش به دست آورده یا معادل آن مال به دست آمده را طبق نظر قاضی به صورت بلاعوض به زوجه انتقال دهد.

 

جالب است بدانید اگر درخواست طلاق از سوی مرد باشد و از طرفی زن به طلاق رضایت نداشته باشد و مرد مدعی اعسار هم باشد در این صورت چنانچه اعسار مرد نزد دادگاه ثابت شود مهریه توسط دادگاه تقسیط می شود حتی اگر زن طلاق نخواهد و یا راضی نباشد.

 

مراحل اقدام مرد برای طلاق 

برای اقدام به طلاق از طرف مرد، وی ابتدا باید دادخواستی (دادخواست طلاق همان دادخواست معمولی است که برای کلیه دعاوی حقوقی و خانواده به کار می رود) مبنی بر درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به طرفیت زوجه تنظیم نماید و به هر یک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در تهران و مراکز استانها و در سایر نقاط کشور به دادگاه های خانواده ذیصلاح مراجعه نماید و ضمن ثبت دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی و دریافت ابلاغ تعیین مجتمع قضایی و شعبه و کلاسه پرونده، به شعبه مربوطه مراجعه نماید و بعد از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل جلسه و تعیین تکلیف نسبت به مطالبات مالی زن، گواهی عدم امکان سازش را دریافت نماید. که اعتبار این گواهی مدت سه ماه از تاریخ قطعیت آن می باشد و با مراجعه به هر یک از دفاتر رسمی طلاق، نسبت به اجرای صیغه طلاق ظرف مهلت سه ماه مذکور اقدام نماید، در صورت انقضاء مدت سه ماه ، گواهی مربوطه از اعتبار ساقط می گردد.

طلاق از طرف زوج

طلاق از طرف زوج

طلاق غیابی به درخواست زوج :

طلاق از سوی مرد به صورت غیابی همان تشریفات را لازم دارد فقط مرد باید بتواند اثبات کند که به هیچ وجه آدرس زوجه شناسائی نشده و از طریق روزنامه محلی یا کثیرالانتشار آگهی داده شود و سپس رأی غیابی با حق واخواهی و تجدیدنظر در مهلت قانونی برای زن صادر خواهد شد.

 

 

مدارک لازم جهت مراجعه به دادگاه

الف . اصل سند ازدواج. چنانچه اصل سند در دسترس نباشد باید رونوشت آن از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت شود.

ب . اصل شناسنامه مرد

پ .کپی کارت ملی مرد

 

 

رجوع در طلاق

نوع طلاقی که مرد درخواست کننده آن باشد رجعی است یعنی در مدت حدود سه ماه عده (سه طهر زوجه)، زوج می تواند به زوجه رجوع کند و به این ترتیب طلاق از بین می رود مگر این که زن دوشیزه (باکره) یا یائسه ( طبق رویه، بالای ۵۰سال ) باشد که در این موارد طلاق بائن است و عده ای در کار نیست بنابراین امکان رجوع از سوی زوج منتفی است.

 

مراحل رسیدگی  دادگاه

پرونده طلاق چه خواهان آن مرد باشد چه زن، در صورت اعتراض پرونده ای سه مرحله ای است یعنی دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور، که با اعتراض زن حتی اگر اعتراض غیر موجه باشد، روند طلاق تا یک سال نیز به طول می انجامد لذا مدت زمان طلاق از طرف مرد بستگی کامل به اعتراض طرفین خصوصا زوجه دارد که ممکن است از ۳ ماه تا ۱ سال و شاید کمی بیشتر به طول بینجامد.

دادگاه مکلف است که به هر یک زوجین ابلاغ فرستاده و با درج مهلت از آن ها بخواهد که داور معرفی کنند. امروزه داوری در پرونده های طلاق به امری تشریفاتی تبدیل شده است زیرا در غالب موارد داوری در رفع اختلاف زوجین کارساز نیست. به علاوه این که نظریه داوران برای دادگاه اهمیت چندانی ندارد.

 

سخنی با خوانندگان…

موسسه حقوقی میلاد عدالت به مدیریت دکتر علی مسلمی و به عنوان وکیل پایه یک تهران، به همراه وکلای خانم وآقا در تمام پرونده های مرتبط با امور خانواده  اقدام به مشاوره و قبول وکالت می نمایند.

جهت مشاوره تلفنی و حضوری  با وکیل پایه یک دادگستری و مطالعه پرونده ، از روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۷و روزهای پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۵ با دفتر وکالت دکتر علی مسلمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی تماس بگیرید.

تماس آنلاین در تمامی ساعات شبانه روز با شماره همراه زیر امکان پذیر است.

تماس با ما

Call Now Buttonتماس