8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

سفته

علی مسلمی > سفته

فته طلب یا سفته

 

وکیل طلاق تولفقی تهرانپارس

 

سفته در لغت به معنای چیزی است که از کسی عاریه یا قرض یا در عوض چیزی بگیرند تا در شهر دیگر پس دهند و در اصطلاح حقوق تجاری، سندي است که به موجب آن امضا کننده تعهد مي‌کند مبلغي در موعد معين و يا هر وقت که حامل يا شخصي که سفته را در اختيار دارد، پولش را طلب کند کارسازی کند(بپردازد).

بدهکار با دادن سفته به طلبکار متعهد می‌شود که مبلغ معینی را در زمانی معین به او پرداخت کند. طلبکار می‌تواند سفته را تا زمان آمدن سررسید نزد خود نگاه دارد یا اینکه در صورت نیاز به پول آن، طلبش را در برابر دریافت مبلغی کمتر به یک شخص دیگر انتقال دهد. برای انتقال سفته آن را پشت‌نویسی یا ظهرنویسی می‌کنند، یعنی برای نمونه پشت سفته می‌نویسند: «این سند به آقا/خانم … انتقال یافت.»

مندرجات سفته

 • امضا یا مهر صادر کننده
 • تاریخ صدور
 • مبلغی که باید تادیه شود با تمام حروف آن
 • گیرنده وجه
 • تاریخ پرداخت
 • محل تادیه وجه
 • نام سند

برای اینکه سفته سند تجاری تلقی ­شود باید دارای ویژگی­‌های قانونی باشد یعنی دارای مهر یا امضای صادرکننده، تاریخ صدور، تاریخ پرداخت، مبلغ و نام گیرنده‌ی سفته باشد. در­ غیر ­این صورت از مزایای قانون تجارت بی‌­بهره خواهد ماند.

توجه فرمایید عدم رعایت نکات صدور باعث می شود که سفته دیگر سند تجاری نباشد و یک سند عادی تلقی شود.

 

 

چرا سفته نه؟

سفته در ایران سندی نسبتاً متروک است و اشخاص ترجیح می‌دهند برای اطمینان از دریافت طلب خود از چک استفاده کنند و با تقلب نسبت به قانون به درج تاریخ مؤخر بر روی چک اقدام کنند.

از دلایل کاربرد نداشتن سفته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای چک و عدم پرداخت مبلغ مندرج در آن، ضمانت اجراهای سنگین در نظر گرفته شده و حتی در صورت جمع شرایط لازم، دارای وصف کیفری می شود؛ در حالی که ضمانت اجرای سفته چندان تفاوتی با ضمانت اجرای اسناد عادی ندارد.
 • بابت سفته از طریق حق تمبر به میزان نیم در هزار مبلغ سفته، مالیات دریافت می شود.
 • برای اعتراض به پرداخت نشدن سفته باید تشریفات خاصی طی شود.
 • تنزیل سفته شباهت زیادی به ربا دارد

اگر چه سفته حالا ديگر با ظهور چک، جايگاه اوليه خود را از دست داده است، اما هنوز داراي اعتبار و پشتوانه قانوني بالايي است و اگر مطابق قانون تنظيم شده باشد، دارنده آن از مزاياي قانوني برخوردار است که اسناد عادي داراي چنان اعتباري نيستند. شايد تنها دليل رواج بيشتر چک نسبت به سفته، سهولت در صدور و وصول چک است، چرا که خيلي راحت مي‌شود با گرفتن يک دسته چک، هر مبلغي که دوست داشته باشيد از يک تومان تا هر چند ميليارد تومان که مي‌خواهيد چک صادر کنيد.

 

سفته

سفته

 

نحوه مطالبه وجه سفته ای که پرداخت نشده است:

اگر سفته مزبور دارای موعد معینی برای پرداخت (تاریخ سر رسید) باشد دارنده سفته ده روز از تاریخ سررسید آن ، مهلت واخواست سفته را دارد.

 

 

واخواست سفته چیست؟

واخواست اعتراض رسمی به سفته ای است که در سررسید آن پرداخت نشده و علیه صادرکننده آن اعمال می گردد این اعتراض باید به صورت رسمی به صادر کننده ابلاغ شود.
برگه های چاپی مخصوص واخواست توسط وزارت دادگستری در اختیار متقاضیان قرار می گیرد همچنین این برگه ها در بانکها نیز موجود هستند.
موعد قانونی واخواست سفته ۱۰ روز از تاریخ سررسید یا ابلاغ اظهارنامه در سفته های عندالمطالبه است.

 

مزایای واخواست سفته:

از مهمترین مزایای واخواست سفته ، امکان وصول خسارت تاخیر تادیه، توقیف اموال قبل از صدور حکم و بهره مندی از مزایای اسناد تجاری می باشد.

 

 

آثار عدم واخواست سفته در موعد قانونی:

اگر دارنده سفته در موعد قانونی نسبت به واخواست سفته اقدام نکند موجب سلب دو اثر از آن می گردد.
۱٫ مسئولیت تضامنی صاحبان امضاء سفته که مخصوص اسناد تجاری است زائل می شود.
۲.عدم امکان صدور قرار تامین خواسته مگر با تودیع خسارت احتمالی.
چنین سفته ای مثل یک سند عادی است و خاصیت سند تجاری را ندارد و تنها، مبلغ آن مطابق قانون مدنی از متعهد قابل مطالبه می باشد.

 

 

سفته بابت حسن انجام کار!

مدتي است که مرسوم شده از کساني که متقاضي اشتغال در يک شرکت و موسسه خصوصي هستند، سفته گرفته مي‌شود. اين سند تجاري اگرچه از شهرت چک برخوردار نيست، اما با اين وجود هنوز معتبر و مورد استفاده است. برخي شهروندان چون تا به حال با اين سند تجاري کار نکرده‌اند، اطلاع دقيقي از شرايط اين سند تجاري ندارند و نگران آن هستند که آيا دادن چنين سندي به کارفرماي خود، دردسري ايجاد خواهد شد يا نه.

بسیاری از کارفرمایان هنگام عقد قرارداد استخدام نسبت به دریافت سفته بابت عنوان مبهم «حسن انجام کار» اقدام می‌کنند که لازم است کارگران در اعطای این سفته ها به نکات زیر توجه کنند:

 • حتماً در قرارداد پایه همکاری، شماره سفته و مشخصات آنرا ذکر کنید.
 • در قسمتی که می‌بایست نام گیرنده وجه درج شود، نام شخصی را که با آن قرارداد بسته‌اید بنویسید (اگر با شرکت قرارداد بسته‌اید نام شرکت و اگر با شخص حقیقی (یک فرد) قصد همکاری دارید نام وی درج شود).
 • حتماً در سفته علت صدور آنرا ذکر نمایید؛ مثلاً بنویسید بابت تضمین حسن انجام کار، بابت تضمین قرارداد و…
 • بهتر است سفته تاریخ نداشته و در روی سفته عبارت بابت ضمانت و حسن انجار کار را قید نموده و کپی از سفته تهیه کرده و به امضاء مدیر شرکت (کارفرما) برسانید.
 • همچنین در قرارداد هم ذکر شود که سفته فوق الذکر بابت ضمانت و حسن انجام کار به شرکت داده شده است. در اینصورت چنانچه کارفرما بعد از اتمام مدت قرارداد سفته را مسترد نکرد و نسبت به وصول وجه آن اقدام نمود، با اثبات اینکه شما حسن انجام کار داشته اید از وصول سفته جلوگیری می‌شود.

 

توجه کنید عدم استرداد سفته امانی کارگر بعد از پایان قرارداد کار و به اجرا گذاشتن آن‌ها توسط کارفرما، مصداق خیانت در امانت است.

 

 

وکیل طلاق توافقی تهرانپارس

 

 

مطالب مرتبط را در سایت علی مسلمی بخوانید:

 

صدور چک بلامحل در چه صورتی قابل پیگرد است؟

 

از انواع جرایم چه اطلاعاتی دارید تا بتوانید در مقابل آن ها هشیار باشید؟

 

از حقوق ملکی و سرقفلی چه میدانید؟

 

آنچه از کلاهبرداری باید بدانید

 

 

 

لینک های مرتبط با دپارتمان خانواده:

 

چه اموالی را می توان به عنوان مهریه تعیین کرد؟

 

از نفقه زن و فرزندان بیشتر بدانید

 

همه چیز راجع به مهریه

 

فسخ نکاح با طلاق چه فرقی دارد؟

 

حضانت فرزندان در شرایط مختلف با کیست؟

 

 

 

 

با سایت علی مسلمی همراه باشید

 

جایی که قانون به پایان برسد، ظلم شروع به کار خواهد کرد(جان لاک)

 

 

خط ویژه  :  ۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲
شماره های تماس  :  ۰۲۱۷۷۰۶۲۵۲۳ – ۰۲۱۷۷۳۸۳۵۱۲

 

موسسه حقوقی میلاد عدالت با حضور وکلای زبده در دپارتمان های تخصصی خانواده، کیفری

و حقوقی(ملکی، سرقفلی، ثبتی، قراردادها و….) آماده پیگیری پرونده ها و احقاق حقوق شما عزیزان می باشد.

 

 

Call Now Buttonتماس