8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

رشا و ارتشا

علی مسلمی > رشا و ارتشا

رشا و ارتشا

با شیوع جرایمی مثل کلاهبرداری، اختلاس و ارتشا، مخصوصا در سال های اولیه پس از جنگ قانونگذار به فکر تشدید مجازات این جرایم افتاد و با توجه به عدم تایید شورای نگهبان  قانون “تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری ” در ۱۵ آذر ۶۷ به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید.

ماده ۳ این قانون راجع به جرم ارتشا است. فلسفه جرم انگاری رشا و ارتشا مبنی بر این است که جامعه بتواند بر صحت عملکرد کارکنان دولت اعتماد کند و از فساد آنان نهراسد.

تعریف رشا و ارتشا

رشا یا رشوه دادن را می توان به معنی “دادن وجه مال یا سند تسلیم وجه یا مال به ماموران دولت یا کارکنان شاغل در نهادهای عمومی و سایر افراد مذکور در قانون یا انجام معامله با بهای غیر واقعی با آن ها برای انجام یا عدم انجام وظایف مرتبط با اداره یا سازمان محل اشتغال آن ها”، دانست.

بر این اساس، اخذ این وجه یا مانند آن را نیز ارتشا و رشوه گیرنده را مرتشی می نامند.

 

دو شرط مهم در رشا و ارتشا

اولا رشوه گیرنده باید لزوما کارمند دولت باشد و ذر صورتی که کارمندان شرکت های خصوصی نسبت به اخذ حق حساب یا کمیسیون و امثال آن ها اقدام کنند تحت عنوان جرم رشا قابلیت پیگشری نخواهد داشت.

شرط دوم برای تحقق دو جرم مورد بحث در قانون ایران جنبه مالی داشتن آن چیزی است که داده و گرفته می شود.

نکته مهم این که در قانون ایران، پیشنهاد یا وعده اعطا یا اخذ وجه یا مال رشا یا ارتشا محسوب نمی شود و صرف اخذ و اعطا واجد این وصف است.

نکته بعدی: دادن مبلغی به کارمند دولت به رسم انعام در حالی که کارمند مزبور هیچ گونه مداخله ای در کار نداشته باشد یا اطلاع و توافقی از پیش بر سر آن نبوده باشد رشوه محسوب نخواهد شد. بنابراین رشا و ارتشا دانستن فعل فرد باید با نوعی توافق صورت پذیرفته باشد.

 

رشا و ارتشا

رشا و ارتشا

مجازات جرم ارتشا

ماده ۳ قانون تشدید برای مرتشی مجازات های حبس، جزای نقدی، شلاق و انفصال را تعیین کرده است طبق این ماده :” …. در صورتیکه قیمت مال یا وجه ماخوذ بیش از بیست هزار ریال نباشد به انفصال موقت از شش ماه تا سه سال و چنانچه مرتکب درمرتبه مدیر کل یا همطراز مدیر کل یا بالاتر باشد به انفصال دائم از مشاغل دولتی محکوم خواهدشد و بیش از این مبلغ تا دویست هزار ریال از یکسال تا سه سال حبس و جزای نقدی معادل قیمت مال یا وجه ماخوذ و انفصال موقت از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد و چنانچه مرتکب در مرتبه مدیر کل یا همطراز مدیر کل یا بالاتر باشد به جای انفصال موقت به انفصال دائم از مشاغل دولتی محکوم خواهد شد.

در صورتی که قیمت مال یا وجه ماخوذ بیش از دویست هزار ریال تا یک میلیون ریال باشد مجازات مرتکب دو تا پنج سال حبس به علاوه جزای نقدی معادل قیمت مال یا وجه ماخوذ و انفصال دائم از خدمات دولتی و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود و چنانچه مرتکب در مرتبه پایین تر از مدیر کل یا همطراز آن باشد بجای انفصال دائم به انفصال موقت از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد .

در صورتی که قیمت مال یا وجه ماخوذ بیش از یک میلیون ریال باشد مجازات مرتکب پنج تا ده سال حبس به علاوه جزای نقدی معادل قیمت مال یا وجه ماخوذ و انفصال دائم از خدمات دولتی و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود و چنانچه مرتکب در مرتبه پایین تر از مدیر کل یا همطراز آن باشد بجای انفصال دائم به انفصال موقت از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.”

تشدید مجازات مرتشی

۱- سمت مرتکب ارتشا

۲- میزان مال یا وجه رد و بدل شده

۳- ارتکاب ارتشا به صورت باندی و گروهی

۴- در صورت مصداق افساد فی الارض بودن به مجازات افساد فی الارض محکوم می شود.

 

 

رشا و ارتشا

رشا و ارتشا

مجازات جرم رشا

مطابق ماده ۵۹۲ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی:” هرکس عالماً و عامداً برای اقدام به امری یا امتناع از انجام امری که از وظایف اشخاص مذکور در ماده ۳ قانون تشدید مجازات مرتکبین ‌ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری مصوب ۱۳۶۷/۹/۱۵ مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد وجه یا مالی یا سند پرداخت وجه یا تسلیم مالی را‌مستقیم یا غیر مستقیم بدهد در حکم راشی است و بعنوان مجازات علاوه بر ضبط مال، ناشی از ارتشاء به حبس از ششماه تا سه سال و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.”

 

تکلیف ثروت های ناشی از رشوه چه خواهد شد؟

به موجب اصل ۴۹ قانون اساسی :” دولت موظف است ثروت های ناشی از ….. رشوه…. را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او به بیت المال بدهد. این حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود.

 

تماس با ما

وکیل قدرت فراقانونی ندارد اما مانع تضییع حق شما به دلیل نا آگاهی از قوانین و مقررات می شود.
خط ویژه  :  ۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲
شماره های تماس  :  ۰۲۱۷۷۰۶۲۵۲۳ – ۰۲۱۷۷۳۸۳۵۱۲

 

Call Now Buttonتماس