8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

جرایم رایانه ای خانواده

علی مسلمی > جرایم رایانه ای خانواده

جرایم رایانه ای علیه خانواده

 

وکیل طلاق توافقی درشرق تهران

فناوري اطلاعات، تمام ابعاد زندگي اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و از جمله حقوق خانواده را عميقا متاثر ساخته است. اين تحول، حقوقدانان و سياست گذاران حوزه هاي مربوطه را عمیقا به تامل وادار نموده است.

تفاوت هاي جرايم سايبر با جرايم سنتي به گونه اي است که رويکرد متعارف خانواده و اصول و مباني شناخته شده آن براي مقابله با اين جرايم پاسخگو نيستند. فرامرزي بودن، سهولت ارتکاب جرم و ناشناخته بودن مجرمین در این نوع جرایم از شاخصه های اصلی است .

ويژگي هاي مذکور از يک سو و وابستگي هاي ساختارهاي زندگي مدرن به تکنولوژي سايبر از سوي ديگر، تبيين يک رويکرد  متفاوت را ضروري ساخته است. موضوع اصلي اين نوشتار بيان دلايل و ضرورت هاي وجودي رويکرد افتراقي قوانين خانواده در مبارزه با جرايم رايانه اي،جرایم اینترنتی با رویکرد جرایم رایانه ای علیه خانواد وپاسخ به سوالاتی است که خانواده ها ممکن است با آن مواجه  شوند .

هرچند موضوع اصلي اين مقاله تجزيه و تحليل قوانين و مقررات مربوط به جرايم سايبري در ايران نيست، اما تلاش مي شود با نگاهي به قانون، مصادیق جرایم اینترنتی با رویکرد خانواده را مورد بحث وبررسی قرار می دهیم.

 

جرایم اینترنتی با رویکرد جرایم رایانه ای علیه خانواده 

 

گسترش استفاده از ماهواره و امکان دسترسی خانواده ها به شبکه های تلویزیونی فارسی وفضاهای مجازی ازجمله اینستاگرام ،تلگرام،واتس آپ و…..، باعث بروز گسترده مشکلات اخلاقی بین خانواده های ایرانی شده است.

جرایم چون پورنوگرافی  ( هرزه گی جنسی )و هرزه نگاری در فضای ماهواره و فضای مجازی، دسترسی به این داده ها را برای افراد آسان نموده است. شیوع استفاده از گوشی های هوشمند تلفن همراه، جرایم رایانه ای علیه خانواده را گسترش داده و باعث فاصله گرفتن اعضای خانواده از یکدیگر وتشدید اختلافات وسپس طلاق عاطفی و درنهایت طلاق قضایی در دادگاه شده است.

قوادی رایانه ای، هرزه نگاری و پورنوگرافی اینترنتی، پخش فیلم و تصاویر مبتذل و مستهجن در فضای مجازی، پیشنهاد رابطه نامشروع در فضای مجازی به نوجوانان و حتی به زنان شوهردار با قرار دادن عکس های جنس مونث توسط مردهادر پروفایل ها جهت اغفال بانوان وارسال پیام های دوستی ودرد دل کردن جهت کشف اسرار زندگی  و سایر جرایم رایانه ای علیه اخلاق و عفت عمومی، از جمله جرایم رایانه ای علیه خانواده محسوب می‌شود.

با توجه به شرایط اجتماعی ومشکلات پیش آمده وسوالات مطرح شده در فضاهای مجازی ازجمله اینستاگرام ،تلگرام،واتس آپ وسایت های مختلف برآن شدیم در رابطه با سوالات مطرح شده به تحلیل وبررسی جرایم اینترنتی خانواده جهت مطالعه خوانندگان بپردازیم

 

مصادیق جرایم رایانه ای علیه خانواده مطابق قانون چیست؟

 

جرایم رایانه ای علیه خانواده که در قانون جرایم رایانه ای، جرم انگاری شده است و در حوزه ی خانواده به حریم و عفت و اخلاق خانواده آسیب وارد می‌کند شامل موارد ذیل می‌باشد:

انتشار عکس و فیلم و آثار صوتی و بصری که مغایر عفت و اخلاق در خانواده می‌باشد که هر یک از این موارد می‌تواند خانواده و اعضای آن را تحت تاثیر قرار دهد.

قوادی اینترنتی، در این صورت مصداق بارز جرم قوادی است که تحت شرایطی که قوادی جرم تلقی می‌شود، صورت گیرد مجازات خاص خود را دارا خواهد بود.

منظور ازانتشارتصاویر قبیح و مستهجن در فضای مجازی چیست؟

 

معاملات تجارتی نسبت به آثار سمعی و بصری و انتشار آن ، تحریک و ترغیب و یا فریب افراد در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به اعمال جرایم منافی عفت و خانوادگی و تهدید به افشا و انتشار آثار مستهجن و مبتذل تهیه شده از دیگری برای انجام زنا با او ، تهيه فيلم يا عكس از محلهايی كه اختصاصی بانوان بوده و آنها فاقد پوشش مناسب می باشند.

 

قوادی رایانه ای و مجازات قانونی آن چیست؟

 

قوادی، یکی از جرایمی است که مستوجب حد می‌باشد. در قانون، قوادی به عمل مجرمانه ای گفته می‌شود که شخص یا اشخاصی از طرق مختلف چند نفر را برای انجام زنا و یا لواط جمع می نمایند که در صورت تحقق زنا یا لواط، جرم قوادی محقق می‌شود و اگر تحقق پیدا نکند شخص قوادی کننده به سی و چهار ضربه شلاق و حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود.

با توجه به رسانه ای و فراگیر بودن شبکه های اجتماعی و امکان سهل انتقال پیام به سایر اشخاص، ممکن است که قوادی از طریق رایانه صورت بپذیرد و به این نحو که شخصی از طریق انتشار داده هایی از صفحه ی شخصی خود، اشخاصی را برای انجام زنا و یا لواط تشویق و اعلام نماید و آنها برای امر مذکور جمع نماید و به هم برساند.

در صورتی که شخص، اشخاص را از طریق رسانه های جمعی و رایانه ای اقدام به تشویق مردم به زنا یا لواط و فساد و فحشا نمایند، علاوه بر حد قوادی به مجازات تعزیری درجه چهار محکوم می‌شود. اگر قوادی به تحقق زنا و لواط منجر نشود، به مجازات تعزیری درجه شش محکوم می‌شود.

 

جرم انتشار آثار سمعی و بصری مستهجن به چه جرمی اطلاق می‌شود؟

 

با توسعه ی فضای مجازی و شبکه های اینترنتی همواره این تهدید وجود دارد که اشخاصی با انتشار آثار سمعی و بصری مستهجن و آثاری که دارای محتوای غیر اخلاقی (صحنه های برهنگی زنان و مردان که دارای رابطه ی جنسی با یکدیگر هستند)، موجب بی حرمتی و بی عفتی شوند و به حریم خانواده ها تعرض نمایند و در نتیجه موجب ایجاد انحرافات جنسی در اعضای خانواده گردند. از این جهت قانون با اینگونه اعمال برخورد قاطع خواهد داشت.

هرگاه شخص یا اشخاصی از طریق سامانه های رایانه ای، محتویات و آثار سمعی و بصری مستهجن را منتشر، توزیع، معامله و یا به قصد تجارت ذخیره نماید، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد و چنانچه محتویات مستهجن به كمتر از ده نفر ارسال شود، مرتكب به یك میلیون ریال تا پنج میلیون ریال جزای نقدی محكوم خواهد شد.در صورتی که انتشار محتویات مستهجن توسط شخص به صورت حرفه یا سازمان یافته باشد و مشمول افساد فی الارض نگردد به حداکثر مجازات فوق محکوم می‌شود.

 

پیشنهاد اعمال منافی عفت به زن شوهردار چه مجازاتی دارد؟

 

زنانی که ازدواج نموده اند در حریم شوهر و زندگی مشترک خود محصون هستند و شخص دیگری نمی‌تواند متعرض آنان گردد ولی این امکان وجود دارد که شخص یا اشخاصی از طریق فضای مجازی و اینترنتی جرمی را تحت عنوان پیشنهاد زنا یا اعمال منافی عفت و غیر زنا به زن شوهردار و محصنه مرتکب گردند.در قانون مجازات، پیشنهاد صرف به انجام اعمالی مثل زنا، لواط، مساحقه و یا اعمال منفی عفت غیر زنا، جرم شناخته نمی‌شود و بلکه باید این پیشنهاد محقق شود تا به مجازات مقرر در قانون محکوم شود.

ولی طبق قانون، هرگاه شخص یا اشخاصی از طریق سامانه های رایانه ای، افراد را(از جمله زنان شوهردار) به ارتکاب اعمال منافی عفت یا انحرافات جنسی تحریك یا ترغیب یا تهدید یا دعوت نماید، به حبس از نود و یك روز تا یك سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم می‌شود.

از طرفی دیگر هرگاه شخصی با سواستفاده از عکسها و تصاویر مستهجن شخصی که از وی تهیه شده، وسیله ای برای تهدید یا انتشار آثار قرار دهد و از این طریق با وی زنا نماید، به مجازات زنای با عنف محکوم می‌شود و اگر عمل ارتكابی غير از زنا و مشمول حد باشد حد مزبور بر وی جاری می‌گردد و در صورتیكه مشمول تعزير باشد به حداكثر مجازات تعزيری محكوم می‌شود.

 

انتشار عکسهای خصوصی و خانوادگی از طریق رایانه دارای چه آثار قانونی می‌باشد؟

 

هرگاه شخص یا اشخاصی، از تصاویر و عکسهای خانوادگی دیگران که به هر نحو در دسترس آنها قرار گرفته است، با توجه به عکسها و تصاویر و فیلم های خانوادگی اشخاص، آنها را وسیله ی استفاده قرار بدهند و بخواهند از طریق یارانه و یا رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی منتشر کنند، در صورت موارد متعدد مجازاتهای متعددی را در بر خواهد داشت:

سوء استفاده از آثار مبتذل و مستهجن تهيه شده از ديگری که وسیله ای برای تهدید به انتشار یا افشای آثار قرار دهد و از این طریق با وی زنا نماید به مجازات زنای به عنف و در غیر این صورت تعزیر می‌شود.

تهيه فيلم يا عكس از محلهايی كه اختصاصی بانوان بوده و آنها فاقد پوشش مناسب می باشند مانند حمامها و استخرها و يا تكثير و توزيع آنها از طریق رایانه

 

مصادیق جرایم رایانه ای علیه خانواده مطابق قانون چیست؟

 

مجازات مرتکبین تهیه مخفیانه فیلم یا عکس مبتذل از مراسم خانوادگی واختصاصی دیگران وتکثیر وتوزیع آن شامل حبس تعزیری دو الی پنج سال و به همراه هفتاد و پنج ضربه شلاق تعزیری می‌باشد.

تغییر یا تحریف فیلم، صوت و یا تصویر(خانوادگی) دیگری به صورت مستهجن، با علم به تغییر یا تحریف  و اقدام به انتشار آن با استفاده از سامانه های رایانه ای و اینترنتی و به نحوی که موجب هتک حیثیت او شود و به حد اکثر حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم می‌شود.

انتشار و یا در دسترس قرار دادن صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری از طریق سامانه های رایانه ای و اینترنتی بدون رضایت او (جز در مواردی که قانون مجاز دانسته) و موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم می‌شود.

 

مرجع قانونی برای رسیدگی به جرایم رایانه ای علیه خانواده کجاست؟

 

به طور کلی، در مواردی که عنوان داده شد و شرح گردید، در صورتی که جرم رایانه ای علیه خانواده در رابطه با تولید، توزیع و انتشار آثار مستهجن ویا تصاویر و فیلم خانوادگی و خصوصی افراد باشد، در صلاحیت دادسرای ارشاد و دادگاه انقلاب خواهد بود و در جرایم رایانه ای علیه خانواده که در رابطه با موضوع جرایم منافی عفت باشد، مستقیما و بر حسب مجازات آنها در صلاحیت دادگاه کیفری یک یا دو خواهد بود

 

آشنایی با وکلای همکار در زمینه جرایم رایانه ای

موسسه حقوقی میلاد عدالت به مدیریت دکتر علی مسلمی و به عنوان وکیل پایه یک تهران، به همراه آقای وحید جعفرزاده بهترین وکیل پایه یک تهران، و وکلای خانم ، همکاران محترم خانم ها ربیعی وتوسلی وبابایی، در زمینه جرایم رایانه ای علیه خانواده و پرونده‌های کیفری مرتبط با جرایم کیفری علیه خانواده، اقدام به مشاوره و قبول وکالت می نمایند.

جهت مشاوره تلفنی و حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، با وکیل پایه یک دادگستری، مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، از روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۷و روزهای پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۵ با دفتر وکالت دکتر علی مسلمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی تماس بگیرید.

۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲

۰۹۱۲۰۳۲۷۲۷۷۶

تماس آنلاین در تمامی ساعات شبانه روز با شماره همراه زیر امکان پذیر است.

۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲

 

Call Now Buttonتماس