8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

تمکین و نشوز

علی مسلمی > تمکین و نشوز

تمکین  چیست؟

تمکین بدین معنی است که زوجه باید در منزل مشترک که شوهر اختیار کرده است زندگی کند و از شوهر در انجام وظایف خاص زناشویی اطاعت کند.

 

تمکین از نظر دایره شمول به دو نوع عام و خاص تقسیم می شود:

 

تمکین عام چیست؟

تمکین عام یعنی خوش رفتاری یا حسن معاشرت زوجه با شوهر خویش و اطاعت از خواسته‌های مشروع همسر، همچنین رعایت نظافت و آرایش خود برای زوج به گونه‌ای که مقتضای زمان و مکان و موقعیت و شأن خانوادگی آنان است. البته لازم به ذکر است که تمکین دو طرفه است و آقا نیز به عنوان همسر بایستی نسبت به خواسته‌های مشروع همسر پاسخ مثبت بدهد.

این نوع تمکین آن است که خانم وظایف خود را به لحاظ قانونی و عرفی نسبت به زوج انجام دهد و ریاست شوهر را در خانواده پذیرا باشد. بنابراین اگر مردی از همسرش توقعات نامشروع یا نامتعارفی داشته باشد، خانم مکلف به اطاعت از او نیست. در مورد رفت و آمد خانم لازم به ذکر است که اگر آقا بر خلاف عرف از خروج همسر خود از منزل و بازدید خویشان و دوستان جلوگیری کند، رفتارش سوءِ معاشرت تلقی می‌شود.

 

تمکین خاص چیست؟

منظور از این نوع تمکین رابطه‌ی خاص زوجیت و روابط زناشویی است. آنچه در عرف از تمکین فهمیده می‌شود، بیشتر در قالب این نوع تمکین است.اص چیست؟

 

تمکین و نشوز

تمکین و نشوز

تبعات عدم تمکین زوجه از زوج

الزام به تمکین: در این صورت مرد می تواند از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت دادخواست  “الزام به تمکین” اقدام کند. زوج یا وکیل قانونی او می‌تواند اقامه دعویِ تمکین را در دادگاه خانواده محل اقامت زوجه ثبت و پیگیری کند.

برای این کار، ‌زوج باید قبل از تقدیم دادخواست خود به دادگاه، اظهارنامه‌ای مبنی بر « لزوم تمکین» و « بازگشت زوجه به منزل» تنظیم کند و برای زن ارسال نماید.

زنی که در دادگاه به «تمکین» محکوم و الزام شده را نمی‌توان با زور و قوه قاهره به خانه شوهر برگرداند؛ اما اگر زوجه رأی دادگاه را که همان «الزام به تمکین» است، اجرا نکند، «ناشزه» محسوب شده و در این صورت،‌ زوج می‌تواند از مزایایی که بر آن مترتب است، استفاده کند. نشوز به معنای عدم تمکین است.

 

نکات خاص تمکین

  1. زوجه از تاریخ صدور حکم قطعی عدم تمکین از نفقه محروم می شود و زوج تکلیفی به پرداخت نفقه وی ندارد.
  2. اگر قرار بر طلاق باشد و درخواست طلاق از جانب مرد باشد، شرط «تنصیف دارایی» (نصف کردن دارایی مرد در هنگام طلاق) منتفی می شود.
  3. در صورت صدور حکم قطعی عدم تمکین شرایط برای ازدواج مجدد مرد آسان تر خواهد شد.
  4. اگر زوجه در دعوی «الزام به تمکین» محکوم شود، درخواست طلاقِ یک‌طرفه از سوی زوجه بسیار کار دشواری می‌شود.

 

در موارد زیر زوجه می تواند از شوهرش تمکین نکند:

۱ـ در دوره «عادت ماهانه» یا دوره نفاس، زوجه می‌تواند عدم تمکینِ خاص از زوج داشته باشد؛ یعنی اینکه از رابطه زناشویی با شوهر امتناع بورزد.

۲ـ بر اساس ماده ۱۱۲۷ قانون مدنی، اگر شوهر بعد از عقد به یکی از بیماری‌های مقاربتی مبتلا شود، زن این حق را دارد که از تمکین خاص (رابطه زناشویی) خودداری کند و این مانع حق نفقه او نیست.

۳ـ در صورتی که زوجه ثابت کند که حضورش در منزل شوهر، باعث خوفِ ضرر بدنی، مالی و یا شرافتی برای او می‌شود. در صورت اثبات زوجه، او می‌تواند طبق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی، مسکن مستقل از شوهرش داشته باشد و در صورت اثبات ضرر، دادگاه حکمِ «بازگشت به منزل شوهر» نمی‌دهد. همچنین،‌ تا زمانی که زن معذوریت قانونی در بازگشت به منزل شوهرش داشته باشد،‌ نفقه او به عهده شوهر است.

۴ـ در صورتی که زوج توانایی تهیه منزل مناسبِ شأن زوجه را نداشته باشد. به بیان دیگر شرط ضروری صدور حکم تمکین تهیه مسکن متعارف و متناسب با شأن زوجه و اثاث البیت است.

۵- در مواردی که حق مسکن طی سند نکاحیه یا رسمی دیگر به زوجه واگذار شده باشد زن می تواند تا زمانی که محلی که مناسب و مورد قبول ایشان نمی باشد از تمکین عام و خاص امتناع کند.

۶- در مواردی که زوجه، دوشیزه باشد و مهریه وی علیرغم مطالبه، پرداخت نگردیده زن می تواند از تمکین عام و خاص امتناع کند که به این تصمیم زوجه، حق حبس می گویند.

 

تمکین و نشوز

تمکین و نشوز

نکته یک:  این شوهر است که برای عدم پرداخت نفقه به زن، باید بتواند امتناع زن از انجام وظایف زناشویی‌اش را اثبات کند. در این مسئله، فرقی هم ندارد که خواهان دعوی شوهر باشد یا زن.

 

نکته دو: اگر زن از شوهرش «تمکین عام» کرده باشد، مثل: شروع زندگی مشترک با او، این مسئله باعث از بین رفتن «حق حبس» زن می‌شود، حتی اگر زن «تمکین خاص» نکرده یعنی به انجام رابطه‌ی جنسی با شوهر اقدام نکرده و باکره باشد.

با ما تماس بگیرید

 

وکیل قدرت فراقانونی ندارد؛

اما مانع تضییع حق شما به دلیل نا آگاهی از قوانین و مقررات می شود.


خط ویژه  :  ۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲
شماره های تماس  :  ۰۲۱۷۷۰۶۲۵۲۳ – ۰۲۱۷۷۳۸۳۵۱۲

 

موسسه حقوقی میلاد عدالت با حضور وکلای زبده در دپارتمان خانواده آماده پیگیری پرونده های شما و احقاق حقوق شما عزیزان می باشد.

 

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.

Call Now Buttonتماس