8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

تخلیه محل سرقفلی به جهت عدم پرداخت اجاره بها

علی مسلمی > تخلیه محل سرقفلی به جهت عدم پرداخت اجاره بها

دعوی تخلیه ملک به جهت عدم پرداخت اجاره بها

بند ۹ ماده ۱۴ قانون روابط موجر و مستاجر مربوط به موردی است که مستاجر به موقع اجاره بها را نپرداخته باشد و با وجود ابلاغ اظهارنامه یا اخطاریه دفترخانه ظرف ۱۰ روز نیز حاضر به پرداخت اجاره بها نشود. در این فرض مالک می تواند به عنوان عدم پرداخت و یا تاخیر در پرداخت به موقع اجاره بها از دادگاه درخواست تخلیه کند. مطابق این بند: “در صورتی که مستاجر در مهلت مقرر در ماده ۶ این قانون از پرداخت مال الاجاره یا اجرت المثل خودداری نموده و با ابلاغ اخطار دفترخانه تنظیم کننده سند اجاره یا اظهارنامه ( در موردی که اجاره نامه عادی بوده یا اجاره نامه ای در بین نباشد ) ظرف ده روز قسط یا اقساط عقب افتاده را نپردازد. در این مورد اگر اجاره نامه رسمی باشد موجر می تواند از دفترخانه یا اجرای ثبت صدور اجرائیه بر تخلیه و وصول اجرائیه بر تخلیه و وصول اجاره بها را درخواست نماید.”

هرگاه پس از صدور اجرائیه، مستاجر اجاره بهای عقب افتاده را تودیع کند اجرای ثبت، تخلیه را متوقف میکند ولی موجر می تواند به استناد تخلف مستاجر از پرداخت اجاره بها از دادگاه درخواست تخلیه عین مستاجره را بنماید. هرگاه اجاره نامه عادی بوده یا سند اجاره تنظیم نشده باشد موجر می تواند برای تخلیه عین مستاجره و وصول اجاره بها به دادگاه مراجعه کند.

در موارد فوق هرگاه مستاجر قبل از صدور حکم دادگاه اضافه بر اجاره بهای معوقه صدی بیست آن را به نفع موجر در صندوق دادگستری تودیع نماید حکم به تخلیه صادر نمی شود و مستاجر به پرداخت خسارات دادرسی محکوم و مبلغ تودیع شده نیز به موجر پرداخت می گردد. ولی هر مستاجر فقط یک بار می تواند از این ارفاق استفاده کند. حکم دادگاه در این بند قطعی است.

تکرار عدم پرداخت اجاره بها

طبق تبصره ماده ۱۴ : ” در صورتی که مستاجر، دو بار ظرف یک سال، در اثر اخطار یا ارسال نامه مذکور در بند ۹ این ماده اقدام به پرداخت اجاره بها کرده باشد و برای بار سوم، اجاره بها را در موعد مقرر به موجر نپردازد و یا در صندوق ثبت، تودیع ننماید، موجر میتواند با تقدیم دادخواست، مستقیما درخواست تخلیه عین مستاجره را بنماید و حکم دادگاه در این مورد قطعی است.”

 

با ما در ارتباط باشید

مطالب مرتبط:

مقدمات سرقفلی

تخلیه محل سرقفلی به جهت نیاز شخصی به کسب یا سکونت

تخلیه محل سرقفلی به جهت تعدی و تفریط

تخلیه محل سرقفلی به جهت انتقال به غیر

تنظیم سند اجاره

 

 

وکیل قدرت فراقانونی ندارد؛

اما مانع تضییع حق شما به دلیل نا آگاهی از قوانین و مقررات می شود.


خط ویژه  :  ۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲
شماره های تماس  :  ۰۲۱۷۷۰۶۲۵۲۳ – ۰۲۱۷۷۳۸۳۵۱۲

 

موسسه حقوقی میلاد عدالت با حضور وکلای زبده در دپارتمان خانواده آماده پیگیری پرونده های شما و احقاق حقوق شما عزیزان می باشد.

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.

Call Now Buttonتماس