8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

تخلیه محل سرقفلی به جهت تعدی و تفریط

علی مسلمی > تخلیه محل سرقفلی به جهت تعدی و تفریط

تخلیه محل سرقفلی به جهت تعدی و تفریط

تعدی و تفریط نسبت به عین مستأجره در قانون روابط موجر و مستأجر سال ۵۶ از جمله مواردی است که باعث ایجاد حق تخلیه بدون پرداخت حق کسب و پیشه برای موجر می باشد که به موجب بند ۸ ماده ۱۴ قانون سال ۵۶ روابط موجر و مستاجر به صراحت مورد توجه قانونگذار قرار گرفته و مقرر شده است:” در صورتی که مستأجر در مورد اجاره، تعدی یا تفریط نماید…..”
تعدی یعنی تجاوز کردن از حدود اذن یا حد متعارف است نسبت به مال یا حق دیگری. به عبارتی تعدی عملی است خارج از حدود عرف و قرارداد در حالی که تفریط عبارت است از ترک فعل است که ممکن است مستأجر را با خطر تخلیه مواجه سازد.
پس اگر مستاجر طبق عرف یا قرارداد ملزم به انجام کاری نسبت به عین باشد و از آن خودداری کند مرتکب تفریط نسبت به عین مستأجره شده و چنانچه برابر همان عرف یا قرارداد ملزم به عدم انجام کاری نسبت به عین مستأجره باشد و آن کار را انجام دهد، تعدی کرده نموده است.

بنابراین شراطی دعوای تخلیه به دلیل تعدی و تفریط عبارت اند از:

۱-وجود الزامات قراردادی یا عرفی
الزامات قراردادی ممکن است به دو صورت مورد توجه طرفین عقد اجاره قرار گیرد. اغلب اساسی ترین شرایطی که در قرارداد اجاره به صورت شرط پیش بینی می شود الزام به عدم تغییر شغل و عدم انتقال است.
اما قسمت بحث برانگیز در رابطه با الزامات اذن ضمنی در قرارداد است. برای نمونه نصب آیینه و لوله کشی برای استفاده از آب گرم و سرد در محلی که برای آرایشگری اجاره داده شده است به معنای تعدی و تفریط نیست حتی اگر در قسمتی از قرارداد شرط شده باشد که مستأجر حتی بدون اذن موجر حق انجام تغییرات خیلی جزیی را هم ندارد.

دادگاهها تغییراتی را که به اساس و استحکام بنا لطمه وارد کند مثل ایجاد زیرزمین یا اتاق در پشت بام، یا حیاط یا خراب کردن یا حذف قسمتی مثل انباری گوشه حیاط را تعدی و تفریط می دانند.
اما اعمالی مثل سرامیک کردن کف واحد، نقاشی ساختمان یا تعویض کلید و پریز و حتی احداث حمام و دستشویی تعدی محسوب نمی شود.

۲- تحقق تخلف از الزامات قراردادی یا عرفی
برای اثبات اینکه مستاجر تخلف کرده یا خیر بهتر است موجر ابتدا نسبت به تأمین دلیل وضعیت ساختمان با جلب نظر کارشناس اقدام کند تا اگر از نظر کارشناس، کار مستاجر تخلف بود موجر بتواند نسبت به طرح دعوی تخلیه به جهت تعدی و تفریط اقدام نماید

۳- ورود ضرر نسبت به عین مستاجره یا موجر
اینکه لازم است این شرط حتما محقق شود تا بتوان دعوی تعدی و تفریط طرح نمود یا خیر مورد اختلاف است.
نکته مهم اینکه لازم نیست ضرر حتما بالفعل باشد مثلا دیواری که به ساختمان اضافه شده ولی در حال حاضر هنوز ضرری به ساختمان وارد نکرده بلکه همین که از نظر اصول و مقررات فنی و مهندسی و به تشخیص کارشناس احتمال وقوع خسارت در آینده وجود داشته باشد کافی است تا موجر یا مالک بتواند علیه مستأجر دعوی تخلیه به موجب تعدی و تفریط اقامه کند.

 

با ما همراه باشید

 

 مطالب مرتبط:

تخلیه مورد سرقفلی به جهت نیاز شخصی به سکونت یا کسب

تخلیه مورد سرقفلی به جهت انتقال به غیر

تخلیه مورد سرقفلی به جهت عدم پرداخت اجاره 

کلیات سرقفلی

 

وکیل قدرت فراقانونی ندارد؛

اما مانع تضییع حق شما به دلیل نا آگاهی از قوانین و مقررات می شود.


خط ویژه  :  ۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲
شماره های تماس  :  ۰۲۱۷۷۰۶۲۵۲۳ – ۰۲۱۷۷۳۸۳۵۱۲

 

موسسه حقوقی میلاد عدالت با حضور وکلای زبده در دپارتمان خانواده آماده پیگیری پرونده های شما و احقاق حقوق شما عزیزان می باشد.

 

 

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.

Call Now Buttonتماس