8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

تخلیه محل سرقفلی به جهت انتقال به غیر

علی مسلمی > تخلیه محل سرقفلی به جهت انتقال به غیر

تخلیه محل سرقفلی به جهت انتقال به غیر

طبق ماده ۱۰ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۵۶ :” مستاجر نمی تواند منافع مورد اجاره را کلا یا جزئا یا به نحو اشاعه(اشتراکی) به غیر دهد یا واگذار نماید مگر این که این اختیار به او داده شود.

شرایط طرح دعوی تخلیه توسط موجر به جهت انتقال به غیر توسط مستاجر

۱- عدم قید حق انتقال به غیر در اجاره نامه: یکی از اساسی ترین شرایط طرح دعوی تخلیه به جهت انتقال به غیر آن است که در اجاره نامه حق انتقال به غیر درج نشده باشد. طبق قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۵۶ اصل بر غیر قابل انتقال بودن منافع است. بنابراین حق انتقال برای مستاجر تنها در صورتی صحیح و مجاز است که به صراحت در متن اجاره نامه به مستاجر چنین حقی داده شده باشد. اگر قید نشده باشد مانند این است که این حق، به صراحت سلب شده است.

تبصره یک ماده ۱۹ قانون روابط موجر و مستأجر سال ۵۶ به موجر اجازه داده است در صورتی که در صورتی که مستأجر بدون رعایت مقررات ماده ۱۹ مورد اجاره را به دیگری واگذار نماید موجر حق درخواست تخلیه را خواهد داشت و حکم تخلیه علیه متصرف یا مستأجر اجرا خواهد شد و در این مورد مستأجر یا متصرف حسب مورد استحقاق دریافت نصف حق کسب و پیشه و تجارت را خواهد داشت.

 

۲- تحقق غیر قانونی انتقال به غیر : گاهی پیش می آید که حق انتقال در اجاره نامه قید شده است اما مقررات قانونی(ماده ۱۹) راجع به آن رعایت نمی شود. ماده ۱۹ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۵۶ دو شرط برای انتقال به غیر توسط مستاجر به ثالث را مقرر کرده است:

  • انتقال باید فقط برای انجام همان شغل یا شغل و کسبی مشابه به آن صورت بپذیرد
  • انتقال مذکور باید به موجب سند رسمی انجام شود

نکته مهم : حتی استفاده عملی فردی غیر از مستأجر از عین مستأجره هم کافی است تا برای موجر بابت حق تخلیه، حق ایجاد کند. به این صورت که فردی غیر از مستأجر ضمن کسب و کار در عین مستأجره از منافع آن نیز بهره مند شود.

 

اسقاط نیمی از حق کسب و پیشه

دعوی تخلیه به جهت انتقال به غیر با توجه به سقوط نصف حق کسب و پیشه به گونه ای است که کار را برای موجر از این نظر که بتواند تخلف مستاجر را اثبات کند دشوار میسازد.

مالک یا موجر بعد از اثبات عدم وجود حق انتقال باید نفس انتقال را نیز اثبات کند.

این انتقال ممکن است به دو شکل صورت گرفته باشد؛ یا با سند تنظیمی فیمابین مستأجر و منتقل الیه انجام شود یا مستاجر عین مستاجره را عملا به تصرف فرد دیگری داده باشد.

اگر حق انتقال در اجاره نامه وجود داشته باشد و انتقال هم طبق ماده ۱۹ و برابر مقررات صورت گرفته باشد تنها مسئله ای که باید مورد توجه مالک قرار گیرد شغل مذکور در اجاره نامه است. همان گونه که گفته شد اگر شغل قید شده در سند اجاره مشابه شغل سابق نباشد انتقال انجام شده صحیح نیست.

 

مطالب مرتبط:

تخلیه محل سرقفلی به جهت تعدی و تفریط

تخلیه محل سرقفلی به جهت عدم پرداخت اجاره

تخلیه محل سرقفلی به جهت نیاز شخصی به کسب یا سکونت

کلیات سرقفلی

وکیل قدرت فراقانونی ندارد؛

اما مانع تضییع حق شما به دلیل نا آگاهی از قوانین و مقررات می شود.


خط ویژه  :  ۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲
شماره های تماس  :  ۰۲۱۷۷۰۶۲۵۲۳ – ۰۲۱۷۷۳۸۳۵۱۲

 

موسسه حقوقی میلاد عدالت با حضور وکلای زبده در دپارتمان خانواده آماده پیگیری پرونده های شما و احقاق حقوق شما عزیزان می باشد.

 

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.

Call Now Buttonتماس