8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

جهیزیه چیست؟

علی مسلمی > مقالات  > خانواده  > جهیزیه چیست؟

جهیزیه چیست؟

تهیه جهیزیه به عهده کیست ؟

وکیل طلاق توافقی تهرانپارس

جهیزیه چیست : جهیزیه به مجموعه اموال و اثاثیه ای اطلاق می شود که هنگام ازدواج،پدر و خانواده دختر به وی هدیه می دهند تا با خود به خانه ی شوهر ببرد. اساساً تهیه وسایل زندگی بر طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی جزء نفقه و بر عهده شوهر است و زن در این مورد هیچ تکلیف شرعی و قانونی ندارد.

ولیکن تمام خانواده ها باتوجه به عرف بسیاری از نقاط جامعه ایران درحد توانایی، تمام یا بخشی از وسایل مورد نیاز زندگی آینده دختر را تأمین می نمایند.

تأمین جهیزیه و انتقال آن به منزل شوهر خللی به مالکیت تام زوجه وارد نمی کند و زن در هر حالتی مالک جهیزیه است و شوهر در حکم امین بوده، تنها می تواند از وسایل مزبور منتفع شود.

بنابراین زوجه در هر زمانی می تواند جهیزیه خود را مطالبه کرده و هر اقدام مالکانه ای را نسبت به اموال خویش انجام دهد، یا استرداد جهیزیه را بخواهد.

جهیزیه چیست؟

جهیزیه چیست؟

دعوی استرداد جهیزیه همانند هر دعوی حقوقی دیگر نیاز به اثبات بردن و تحویل جهیزیه به منزل داماد و بقای آن از طرف مدعی دارد و باید به یکی از طرق ادله اثبات دعوا، وجود حق ثابت شود.

معمولاً مشکل از آنجایی آغاز می شود که لیست جهیزیه موسوم به “سیاهه” وجود نداشته باشد زیرا در نزد بیشتر خانواده ها گرفتن رسید از زوج هنگام بردن جهیزیه بی اعتمادی به وی در اوایل ازدواج تلقی می شود.

در صورت وجود نداشتن سیاهه، فاکتور اجناس خریداری شده و همچنین شهادت شهود می تواند تا اندازه ای در کشف حقیقت و احقاق حق به زن کمک کند.

نکته قابل ذکر این است که در دعوی استرداد جهیزیه، امکان اینکه طرف مقابل دعوی (زوج) بخواهد اموال را از بین برده و یا به آنها خسارت وارد نماید وجود دارد. بنابراین خواهان (زوجه) باید همراه با دادخواست استرداد جهیزیه مطابق ماده ۱۰۸ قانون آ.د.م تقاضای صدور قرار تأمین نیز بنماید.

طبق ماده ۱۱۷ قانون آیین دادرسی مدنی، چنانچه امکان تضییع و از بین رفتن اموال از طرف شوهر وجود داشته باشد، دادگاه بدون ابلاغ قرار را اجرا می کند. در مواردی که امکان جا به جایی و حیف و میل اموال از طرف زوج وجود دارد حکم ورود به منزلی که جهیزیه در آن قرار دارد نیز صادر می شود تا طرف مقابل نتواند از ورود مأموران به منزل جلوگیری نماید.

با ما در ارتباط باشید

وکیل طلاق توافقی تهرانپارس

مطالب مرتبط:

نفقه و همه چیز درباره آن

طلاق به درخواست زوجه در چه شرایطی ممکن است؟

از مهریه چه میدانید؟

وکیل قدرت فراقانونی ندارد؛

اما مانع تضییع حق شما به دلیل نا آگاهی از قوانین و مقررات می شود.


خط ویژه  :  ۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲
شماره های تماس  :  ۰۲۱۷۷۰۶۲۵۲۳ – ۰۲۱۷۷۳۸۳۵۱۲

 

موسسه حقوقی میلاد عدالت با حضور وکلای زبده در دپارتمان های تخصصی خانواده، کیفری و حقوقی(ملکی، سرقفلی، ثبتی، قراردادها و….) آماده پیگیری پرونده ها و احقاق حقوق شما عزیزان می باشد.

     

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس