8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

0912-7638852

درخواست مشاوره

اینستاگرام

جستجو
 

اجرت المثل ایام تصرف

علی مسلمی > اجرت المثل ایام تصرف

اجرت المثل ایام تصرف

اجرت به معنی دستمزد و مابه ازا در مقابل خدمت یا منفعتی است که از یک ملک یا کالا یا مانند آن به فرد میرسد.

مقایسه دو واژه

اجرت المسمی عبارت است از دستمزدی که میزان آن طبق قرارداد بین طرفین بابت استفاده یک طرف از مال یا خدمت طرف دیگر تعیین شده و مشخص باشد.

اجرت المثل: اگر کسی از مال یا خدمت دیگری استفاده کند و عین مال باقی باشد و برای مدتی که استفاده کرده، بین طرفین، مال الاجاره ای معین نشده باشد آنچه که بابت اجرت منافع استفاده شده باید به صاحب مال (برای مثال ملک) مزبور بپردازد، اجرت المثل نامیده می شود خواه این استفاده با اذن مالک باشد خواه بدون اذن او، در صورت اخیر، اجرت المثل جنبه خسارت را هم دارد .

 حال به ذکر جزییاتی از اجرت المثل ایام تصرف می پردازیم

میزان اجرت المثل بسته به شرایط روز و شدت استفاده و نوع مال و … تعیین می شود. در صورتی که استفاده کننده از پرداخت اجرت المثل ایام تصرف مال خودداری نماید، مالک می تواند اقدام به ارائه دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام تصرف نماید. اجرت المثل معمولا خارج از قرارداد و توسط قاضی یا کارشناس تعیین می گردد اما در مقابل، مفهوم اجرت المسمی قرار دارد که مبلغ مورد توافق طرفین است.

 

اجرت المثل ایام تصرف ملک مشاع

مطابق قوانین حقوقی تمامی شریکان یک مال مشاعی به تناسب سهم خود در تمام اجزاء آن مال شریک هستند و هریک برای دخل و تصرف مادی در مال مشاعی، باید اجازه دیگر شرکاء یا وراث را نیز داشته باشند. با این حال مواردی وجود دارد که برخی از شرکاء یا وراث بدون اجازه دیگر سهامداران اقدام به دخل و تصرف در مال می نمایند.

به عنوان مثال اگر یکی از وراث بدون اجازه دیگر ورثه در مال متوفی تصرف کرد در اینصورت باید ورثه طی اظهارنامه‌ای خطاب به وارث متصرف، رفع تصرف از مال را بخواهند. در صورتی خودداری وی از رفع تصرف خود از مال، دادخواست حقوقی به دادگاه با عنوان تخلیه ملک مشترک به انضمام مطالبه اجرت‌المثل ایام تصرف ملک تقدیم کنند.

نکته مهم در اینجاست که ورثه باید به شکلی تصرف غیرقانونی وارث را ثابت کنند. این موضوع با مطالبه رسمی مال مشترک طبق یک اظهارنامه ممکن خواهد بود. در ضمن رویه این است که از تاریخ تقدیم اظهارنامه رسمی اجرت‌المثل ایام تصرف محاسبه خواهد شد.

در این صورت سایر شرکاء می توانند دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام تصرف را به دادگاه ارائه نمایند و نسبت به محاسبه اجرت المثل ایام تصرف توسط دادگاه تقاضا کنند.

 

شرایط مطالبه اجرت المثل ایام تصرف

سه شرط وجود دارد تا خواهان بتواند نسبت به مطالبه اجرت المثل اقدام نماید:

  • بنابه دستور خوانده عمل انجام شده باشد؛
  • از لحاظ عرفی، اجرتی برای آن عمل وجود داشته باشد؛
  • قصد تبرعی از سوی عامل برا عمل وجود نداشته باشد.

چگونگی تعیین اجرت المثل

در بحث از اجرت المثل ایام تصرف، کارشناس نقش مهمی دارد. زیرا مبلغ اجرت را کارشناس تعیین می کند. به همین منظور در جلسه نخست رسیدگی برای تعیین قیمت اجرت المثل ایام تصرف، قرار کارشناسی صادر می شود. بعد از صدور قرار کارشناسی، وقت نظارت جهت امر ابلاغ و پرداخت حق الزحمه کارشناسی تعیین می شود. در صورت عدم پرداخت دستمزد کارشناس، قرار ابطال دادخواست صادر خواهد شد.

پس از تشکیل جلسه دادگاه، وقت نظارت بابت وصول و اعلام نظریه کارشناس تعیین می شود. کارشناس در همین مرحله قیمت را اعلام می کند. به محض وصول نظر کارشناسی، طی یک جلسه نظارتی، نظریه به طرفین ابلاغ می شود تا در صورت تمایل ظرف یک هفته مطالب خود را نسبت به نظریه کارشناسی، بدهند.

مسئله خود را با ما در میان بگذارید

وکیل، قدرت فراقانونی ندارد!

اما مانع تضییع حق شما به دلیل نا آگاهی از قوانین و مقررات می شود.


خط ویژه  :  ۰۹۱۲۷۶۳۸۸۵۲

شماره های تماس  :  ۰۲۱۷۷۰۶۲۵۲۳ – ۰۲۱۷۷۳۸۳۵۱۲

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس